підприємцям
споживачам
задати питання
пошук по сайту
РРО
гарячі новини
ПОДАТКИ
Єдиний податок групи ФОП
види звітності для підприємців різних груп
ПОДАТКИ

Єдиний податок групи ФОП

види звітності для підприємців різних груп
Єдиний податок групи ФОП
Умови роботи

На 1-й групі можлива тільки роздрібна торгівля на ринку й надання побутових послуг виключно населенню. Не треба використовувати РРО.

На 2-й групі можна займатися виробництвом, продавати товари, вести ресторанний бізнес, надавати послуги. Останні можна надавати лише населенню і платникам ЄП.

3-я група: виробництво і продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного бізнесу, надання послуг — будь-яким контрагентам.

4-а група — ФОП-фермери. Вести діяльність на спрощеній системі можуть лише в межах фермерського господарства сімейного типу.
Голова фермерського господарства — член сім'ї, визначений договором (декларацією) про створення такого господарства, він і реєструється ФОП.

Умови перебування на ЄП: площа сільськогосподарських угідь / земель водного фонду, що перебувають у власності та/або користуванні членів фермерського господарства, повинна бути не менше 2 га і не більше 20 га.

Займатися можна вирощуванням, відгодівлею сільгосппродукції, збором, виловом і переробкою продукції та її продажем. Тобто продавати тільки своє.

У ПКУ зазначено, що детальність здійснюють за місцем податкової адреси, продавати продукцію можна де завгодно.
   Розмір зарплат має відрізнятися

   Зарплата працівників різної кваліфікації повинна різнитися. Менеджеру не можна встановити такий самий оклад, як людині, що відповідає за прибирання.

   Для цього застосовують міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення (ст. 96 КЗпП). У законодавстві не встановлено, придумати — ваше завдання. Прописують у колективному договорі, це може бути і положення про оплату праці, наказ, але обов'язково погоджені з представниками трудового колективу.

   Усі посади працівників розподіляєте за кваліфікацією, застосовуєте міжкваліфікаційне співвідношення, мають вийти різні оклади, мінімальний — у найменш кваліфікованого працівника.
   Найменш кваліфікований працівник у вас помічник менеджера, мінімальний оклад на цій посаді — 2030 грн.

   Є посади начальника відділу продажів, менеджера з продажів, продавця.

   Якщо міжкваліфікаційне співвідношення 1,2, тоді оклад продавця — 2436 грн, менеджера — 2923,20 грн, начальника відділу продажів — 3507,84 грн.


   Якщо не збираєтеся виплачувати доплати, премії, відсотки від продажів, одразу встановіть у штатному розписі оклад не менше мінімалки.
     * Прожитковий мінімум з 01.01.2021 г. — 2270 грн
     ** Мінімальна зарплата з 01.01.2021 г. — 6000 грн, з 01.12.2021г. — 6500 грн.

     У ФОП-фермерів об'єкт оподаткування — земельні площі, база оподаткування — нормативна грошова оцінка землі з урахуванням коефіцієнта індексації.

     Розмір ставок ЄП з одного га залежить від категорії та розташування сільгоспугідь або земель водного фонду (п. 293.9 ПКУ):

     для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільгоспугідь в умовах закритого ґрунту) — 0,95;

     для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, — 0,57;
     для багаторічних насаджень — 0,57, якщо вони розташовані в гірських зонах і на поліських територіях — 0,19;

     для земель водного фонду — 2,43.

     Фермери-єдинники звільняються від сплати земельного податку, але тільки за ділянки, які використовують у сільгосптоваровиробництві площею не більше 20 га. За решту земель земподаток вони сплачують.
       Якщо останній день подання — вихідний або святковий, він переноситься на наступний за ним робочий день.

       Податкова відпустка
       Передбачена лише для 1-ї та 2-ї груп.
       Не платити ЄП у рамках податкової відпустки можна, тільки якщо ви не отримуєте в цей період доходу від підприємницької діяльності. До початку відпустки подайте заяву в податкову і вкажіть дати відпустки.
       ЄСВ підприємця

       Підприємці-єдинники сплачують ЄСВ раз на квартал, навіть якщо не отримують доходу.

       Мінімальний платіж із внеску — 22% від мінімальної зарплати, сплатити треба після закінчення кварталу протягом 19 днів. У 2021 році з січня по грудень — 1320 грн на місяць, або 3960 грн на квартал. У грудні — 1430 грн на місяць.
       Для 4-ї групи в рамках програми підтримки фермерських господарств із 01.01.2020 р. діє пільговий порядок сплати ЄСВ для ФОП-фермера і членів фермерського господарства — доплата ЄСВ за рахунок держбюджету протягом 10 років і сплати податку на доходи фізосіб з орендної плати за земельні ділянки (паї) до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок.
       Ліміти доходу

       Для 1–3-ї груп єдиного податку встановлений ліміт доходу на рік, після перевищення якого треба перейти на «старшу» групу, а з 3-ї — на загальну систему (п. 291.4 ПКУ):
       1-а група — 1 002 000 грн, це 167 розмірів мінімальних зарплат;
       2-а група — 5 004 000 грн, це 834 мінімалки;
       3-я група — 7 002 000 грн, це 1167 мінімалок.
       Наймані працівники
       Группи ЄП
       Працівники для ФОП 4-ї групи під забороною, а членами фермерського господарства можуть бути члени сім'ї та родичі — мова про дружину, чоловіка, батьків, дітей, бабусь, дідусів, онуків, правнуків, рідних і двоюрідних братів і сестер тощо (ч. 3 ст. 3 ЗУ № 973).
       РРО

       1-а група не використовує.

       2-а та 3-я — після перевищення ліміту в 1 млн 320 тис. грн РРО використовувати зобов'язані.

       Зараз незалежно від ліміту в 1 млн 320 тис. грн РРО обов'язково мають використовувати підприємці, які:

       Торгують технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, у тому числі б/у.

       Список таких товарів — у Постанові КМУ № 231.

       Продають ліки та медвироби. Надають платні послуги в сфері охорони здоров'я.
       Торгують ювелірними й побутовими виробами з дорогоцінних металів і каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (з 01.01.2021 р.).

       Торгують підакцизними товарами (наприклад, єдинники, які продають пиво).

       ФОП 1-ї групи не використовують РРО.

       Якщо ліміт в 1 млн 320 тис. грн перевищений. Треба встигнути зареєструвати РРО й почати його використовувати з першого числа першого місяця кварталу, який настає за кварталом, у якому перевищили 1 млн 320 тис. грн доходу.
       Варіант зміни групи єдиного податку

       Є кілька варіантів зміни групи єдиного податку:

       Єдинники 1–2-ї груп мають право перейти на «старшу» групу ЄП у разі перевищення допустимого обсягу річного доходу. Підприємці на 3-й групі такої можливості не мають.

       ФОП 3-ї групи можуть перейти на одну з «молодших» груп ЄП, 2-у групу можна змінити на 1-шу або 3-ю, а 1-шу — на одну зі «старших». Але треба відповідати вимогам обраної групи.
       ФОП 3-ї групи можуть перейти на 4-ту групу лише в тому разі, якщо відповідають умовам роботи фермерського господарства.

       З 4-ї групи можна перейти на 3-ю або на ЗС, але треба сплатити ЄП у розмірі 25% річної суми податку за кожен квартал, протягом якого ФОП неправомірно перебував на 4-й групі (пп. 298.8.6 ПКУ).
       Дякуємо за прочитану статтю!
       Вас зацікавить
       Відео
       Задати питання
       ФОП чи ТОВ?
       Реєстрація ФОП онлайн

       Виникли питання?

       Ми з радістю відповімо

       Бажаєте бути в курсі останніх новин?
       Бажаєте бути в курсі останніх новин?
       Маєте питання?
       Ми з радістю відповімо