підприємцям
споживачам
задати питання
пошук по сайту
РРО
гарячі новини
МОЖЛИВОСТІ ФОП
Міграція ФОП
Правила міграції єдинників, зміна ставки
МОЖЛИВОСТІ ФОП

Міграція ФОП

Правила міграції єдинників, зміна ставки
Протягом року на платників ЄП одна за одною сипалися новації, з-поміж них позитивна — збільшення ліміту для перебування в групах платників ЄП, що надає право не лише збільшити обороти, не переходячи до «старшої» групи, а й здійснити перехід до «молодшої».
Комусь доведеться залишити рідну групу не добровільно, а на вимогу ПКУ, а хтось із єдинників групи 3 захоче змінити ставку ЄП. Про те, коли можна переходити з групи до групи або змінювати ставку ЄП єдинникам груп 1–3, розкажемо в статті.
Правила міграції єдинників
Правила міграції єдинників

Основне про переходи між групами Ви знаєте, що ФОП можуть переходити з однієї групи до іншої, а єдинники групи 3 (як ФОП, так і юрособи) можуть змінювати ставку ЄП (з 3 % на 5 % і навпаки). У цілому для спрощенців можливі такі варіанти зміни правил.

1. ФОП можуть:

 • мігрувати з однієї групи до іншої в межах груп 1–3;
 • у межах групи 3 змінити ставку 5 % (без сплати ПДВ) на 3 % (зі сплатою ПДВ) або навпаки.
Юридичні особи групи 3 можуть тільки змінити ставку 3 % на 5 % або навпаки.

Нагадаємо, що єдинники груп 1 та 2 сплачують ЄП щомісяця за ставкою у фіксованому розмірі (не більше 10 % ПМПО і 20 % МЗП, установлених на 1 січня поточного року відповідно), а єдинники групи 3 розраховують ЄП на підставі суми отриманого доходу за ставкою 3 % (з ПДВ) або 5 % (без ПДВ).

Розраховуйте, що критерії з п. 291.4 ПКУ повинні дотримуватися не лише в періоді роботи на ЄП, а й протягом усього календарного року, що передує переходу на спрощену систему оподаткування (абз. 2 п.п. 298.1.4 ПКУ). Але обмеження за видами діяльності з п. 291.5 ПКУ слід дотримуватися тільки після переходу на спрощену систему оподаткування або до певної групи. А от обсяг доходу за календарний рік, що передує переходу, податківці беруть до уваги в разі зміни як системи оподаткування, так і групи.

Обов'язковий перехід ФОП-єдинники групи 1 або 2 зобов'язані покинути спрощенку або перейти до «старшої» групи, якщо в одному з кварталів перевищують критерій за обсягом отриманого доходу (див. табл. 1) (п. 293.8 ПКУ). Єдинникам групи 3 у разі перевищення ліміту доходу залишається тільки перейти на загальну систему.

Відповідно, якщо ФОП не бажає покидати спрощенку, то в такій ситуації передбачено перехід з наступного календарного кварталу з «молодшої» групи до «старшої».

З групи 1 можна перейти до групи 2 або 3, якщо отриманий дохід не перевищив 5 млн грн, або тільки до групи 3, якщо отриманий дохід перевищив 5 млн грн, але не перевищив 7 млн грн. ФОП групи 2 може перейти до групи 3, якщо отриманий дохід не перевищив 7 млн грн.

Якщо ж отриманий єдинником дохід перевищив 7 млн грн, то така особа зобов'язана відмовитися від спрощеної системи оподаткування та перейти на загальну систему, оскільки за критерієм доходу вона не може працювати в жодній з груп. Ба більше, такий підприємець втрачає право роботи на ЄП і в наступному році (п.п. 298.1.4 ПКУ). Для наочності розглянемо приклади.

Приклад 1.
Обсяг доходу ФОП групи 1 у III кварталі 2020 року досяг 1,5 млн грн.
У цьому випадку в єдинника широкий вибір. Можна перейти до групи 2 або 3, а також спробувати щастя й попрацювати на загальній системі.

Приклад 2.
Обсяг доходу ФОП групи 2 у III кварталі 2020 року досяг 6 млн грн.
Тут, за бажання продовжувати роботу на ЄП, шлях виключно до групи 3. При цьому потрібно стежити, щоб до кінця року обсяг доходу не перевищив 7 млн грн з урахуванням заробленого у групі 2 за три квартали 2020 року.
Приклад 3.
Обсягу доходу ФОП групи 2 у III кварталі 2020 року досяг 7,2 млн грн.
Перейти до групи 3 не вийде, оскільки перевищено граничний обсяг доходу і для групи 2, і для групи 3. При цьому повернутися на спрощенку можна буде з 1 січня 2022 року, якщо за результатами 2021 року обсяг доходу буде меншим за 7 млн грн.

Для переходу до групи 2 або 3 згідно з пп. 1 і 2 п. 293.8 ПКУ ФОП має діяти таким чином: подати до органу ДПС України за основним місцем обліку Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу. Наприклад, якщо перевищення сталося у III кварталі 2020 року, то слід подати Заяву не пізніше 20.10.2020 р.

Зауважимо, що перенесення строку подання Заяви на найближчий робочий день у зв'язку з тим, що 20 число припадає на вихідний або святковий неробочий день, не передбачене. Заяву слід подати напередодні такого дня.

ДО ВІДОМА

До суми перевищення застосовується ставка ЄП у розмірі 15 % (п.п. 1 п. 293.4 ПКУ).

Такий дохід слід відобразити в Книзі обліку доходів (доходів і витрат) у графі 8 (графі 9 розд. I), а також окремо від доходу в межах допустимого ліміту в декларації платника.

Добровільний перехід згідно з п.п. 298.1.5 ПКУ платникам ЄП дано право добровільно змінювати групу, для чого вони мають:

 • відповідати критеріям, установленим ПКУ для обраної ними групи;
 • подати до рідного контролюючого органу Заяву про зміну групи не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку кварталу, з якого такий платник хоче бути в іншій групі. Причому це стосується переходу як до «старшої», так і до «молодшої» групи.

НЮАНС

У разі переходу із загальної системи на спрощену єдинники подають Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Водночас про подання такого Розрахунку в разі переходу з групи до групи, зокрема зі «старшої» до «молодшої», в ПКУ нічого не сказано, відповідно, подавати Розрахунок не потрібно. Такий стан справ є логічним. Податківці все й так побачать у декларації платника ЄП.

Водночас якщо ФОП хоче перейти до «молодшої» групи, то потрібно врахувати таке.

На думку податківців, на право обрати групу впливає обсяг доходу для цієї групи в попередньому році (роз'яснення в категорії 107.01 ЗІР).

Водночас виникає запитання: на який торішній обсяг доходу орієнтуватися тим, хто хоче перейти до іншої групи у 2020 році?

Ви знаєте, що обсяги граничного доходу, що діють сьогодні, збільшені з 02.04.2020 р., а з 01.01.2019 р. по 01.04.2020 р. вони становили 300 тис. грн, 1,5 млн грн і 5 млн грн для груп 1, 2 і 3 відповідно.
   Зміна ставки

   Зміна ставки 3 % ↔ 5 % Єдинники групи 3 — як ФОП, так і юридичні особи — можуть змінювати ставку (3 % ↔ 5 %). Якщо єдинник групи 3 зі ставкою 5 % захоче стати платником ПДВ, перейшовши на ставку 3 %, то подати Заяву слід не пізніше ніж за 10 к. дн. до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка.

   З 1 числа цього кварталу платник ЄП групи 3 буде зареєстрований платником ПДВ (п.п. «б» п 4 п. 293.8 ПКУ).

   Зауважимо, що такий самий строк подання Заяви за формою № 1-ПДВ зазначено й у ПДВшному п. 183.4 ПКУ. Але! Це недавні зміни.

   У Положенні № 1130 все ще йдеться про 15 к. дн. Вважаємо, ПКУ в цьому питанні має пріоритет.

   Що стосується переходу зі ставки 3 % на ставку 5 %, то згідно з п. 298.6. ПКУ подавати Заяву потрібно не пізніше ніж за 15 к. дн. до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка.
   У такому разі, як і у випадку переходу до безПДВшної групи, реєстрація платником ПДВ автоматично анулюється контролюючим органом на підставі запису в Реєстрі платників ЄП (останнім днем звітного періоду, що передує переходу) (п.п. «в» п. 184.1 та п. 184.2 ПКУ).

   Зміна ставки для ФОП груп 1 або 2 без зміни групи У єдинників груп 1 або 2 ставка може змінитися не за їхнім бажанням, а у зв'язку зі змінами у здійснюваних видах діяльності (розширення або, навпаки, скорочення кількості здійснюваних видів діяльності) або території їх здійснення. Це може спричинити зміну ставки ЄП, що застосовувалася раніше.

   Пунктом 298.5 ПКУ передбачено необхідність подання Заяви з відміткою про вид зміни в полі 5.4 «Внесення змін до реєстру платників єдиного податку*** щодо» не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни:

   • податкової адреси суб'єкта господарювання;
   • місця здійснення господарської діяльності;
   • видів господарської діяльності.
   Зміна ставки ФОП
   У цьому випадку ставка ЄП може бути як знижена, так і підвищена, причому не тільки через зміну податкової адреси.

   Так, у разі здійснення платниками ЄП груп 1 та 2 кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки ЄП, установлений для таких видів господарської діяльності (п. 293.6 ПКУ).

   А в разі здійснення платниками ЄП груп 1 та 2 господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад застосовується максимальний розмір ставки ЄП, установлений ст. 293 ПКУ для відповідної групи таких платників ЄП (п. 293.7 ПКУ).

   Приклад 4
   ФОП групи 2 здійснює діяльність на території міста, де передбачено знижений розмір ставки ЄП — 10 % від МЗП. З 01.09.2020 р. ця особа відкриває магазин у сусідньому населеному пункті.
   На цьому етапі стає неважливо, які ставки ЄП установили органи місцевого самоврядування. ПКУ (п. 203.7) вимагає орієнтуватися саме на ставку, встановлену в п. 293.2 ПКУ. Таким чином, ФОП платитиме ЄП за ставкою 20 % від МЗП з вересня.

   Приклад 5
   ФОП-єдинник групи 2 здійснює діяльність за КВЕД 31.01 «Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі», 31.09 «Виробництво інших меблів». Із вересня ФОП хоче додати вид діяльності за КВЕД-2010 95.24 «Ремонт меблів і домашнього начиння». За рішенням місцевої ради фіксовані ставки ЄП на 2020 рік установлено у відсотках від МЗП:

   • 10 % — на види діяльності за КВЕД 31.01 та 31.09;
   • 17 % — на діяльність за КВЕД 95.24.
   ЄП доведеться сплатити з огляду на максимальну (більшу) ставку, встановлену місцевою радою, — 17 % від МЗП (п. 293.6 ПКУ).
   Подання декларації в разі міграції

   У групи 3 апріорі звітним періодом є квартал, відповідно, навіть переходячи до групи 1 або 2 або змінюючи ставку, за останній період роботи в групі 3 таким особам потрібно буде відзвітувати в строк, установлений для квартального періоду, — протягом 40 к. дн. після його завершення. На сплату ЄП дається ще 10 к. дн. після закінчення граничного строку подання.

   А що з платниками ЄП груп 1 та 2? У загальному випадку єдинники груп 1 та 2 зобов'язані подавати Декларацію ЄП один раз на рік після закінчення календарного року протягом 60 к. дн. (п. 296.2 ПКУ).

   Водночас згідно з п.п. 296.5.1 ПКУ вони повинні відзвітувати у квартальний строк у разі:

   • перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного в п. 291.4 ПКУ
   • самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, установленими для платників ЄП групи 2 або 3
   • відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків та зборів.
   Подання декларації в строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє єдинників груп 1 та 2 від обов'язку подати її у строк, установлений для річного звітного періоду.

   Подання декларації в строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє єдинників груп 1 та 2 від обов'язку подати її у строк, установлений для річного звітного періоду.

   Що стосується переходу з групи 2 до «молодшої» групи 1, то для цього випадку в ПКУ не встановлено обов'язку подати декларацію до закінчення календарного року.
   Міграція ФОП
   Відповідно, будучи першогрупником, єдинник відзвітує за результатами року, заповнивши і розділ II, і розділ III за періоди роботи в групах 1 та 2.

   Під час заповнення декларації потрібно врахувати деякі моменти. Якщо єдинник переходить до «старшої» групи через перевищення обсягу доходу, то до суми перевищення слід застосувати ставку ЄП у розмірі 15 %. Заплатити ЄП за ставкою 15 % потрібно протягом 10 к. дн. після граничного строку подання декларації. Після зміни групи протягом року слід наростаючим підсумком окремо відображати обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників ЄП кожної з груп, за ставкою 15 %, а також авансові внески (у відповідних розділах).

   В якій формі можна подати Заяву в разі міграції з групи до групи? Згідно з п. 298.7 ПКУ форма та порядок подання Заяви встановлюються Мінфіном. Проте наразі маємо тільки затверджену форму, а порядку її подання Мінфін не надав.
   Водночас у п.п. 298.1.1 ПКУ наведено засоби подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси Заяви для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування. Вона подається за вибором платника податків, зокрема, одним із таких способів:

   А що з платниками ЄП груп 1 та 2? У загальному випадку єдинники груп 1 та 2 зобов'язані подавати Декларацію ЄП один раз на рік після закінчення календарного року протягом 60 к. дн. (п. 296.2 ПКУ). Водночас згідно з п.п. 296.5.1 ПКУ вони повинні відзвітувати у квартальний строк у разі:

   • особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
   • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
   • засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням встановлених вимог.
   Дякуємо за прочитану статтю!
   Вас зацікавить
   Відео
   Задати питання
   ФОП чи ТОВ?
   Реєстрація ФОП онлайн

   Виникли питання?

   Ми з радістю відповімо

   Бажаєте бути в курсі останніх новин?
   Бажаєте бути в курсі останніх новин?
   Маєте питання?
   Ми з радістю відповімо