підприємцям
споживачам
задати питання
пошук по сайту
РРО
гарячі новини
ЗАРПЛАТА ФОП
Після того, як ви зареєстрували ФОП
і найняли працівників, постає важливе питання:
як правильно і законно виплачувати заробітну платню?
ЗАРПЛАТА ФОП

Після того, як ви зареєстрували ФОП
і найняли працівників, постає важливе питання:

як правильно і законно виплачувати заробітну платню?
Платіть не нижче мінімалки

Верхньої межі зарплати немає, а от нижній поріг встановлено — платити треба не менше від мінімалки, це 4723 грн на місяць і 28,31 грн за годину в 2020 році. Цей розмір установлений законодавчо.

Ще є поняття мінімальний посадовий оклад або тарифна ставка, її можна встановити в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який діє на 1 січня року. У 2020 році це 2027 грн
(ст. 6 ЗУ «Про оплату праці»).
Однак платити все одно треба не нижче мінімалки — 4723 грн, якщо працівник відпрацював повний місяць.

Базовий оклад ви затверджуєте штатним розписом на конкретну посаду.

Часто підприємці встановлюють усім працівникам однаковий мінімальний базовий оклад, це неправильно й викликає підозри у перевіряючих. 9446 грн (дві мінзарплати) — штраф за виплату зарплати менше мінімалки по кожному працівнику.
      Salery
      Розмір зарплат має відрізнятися

      Зарплата працівників різної кваліфікації повинна різнитися. Менеджеру не можна встановити такий самий оклад, як людині, що відповідає за прибирання.

      Для цього застосовують міжкваліфікаційні (міжпосадові) співвідношення (ст. 96 КЗпП). У законодавстві не встановлено, придумати — ваше завдання.

      Прописують у колективному договорі, це може бути і положення про оплату праці, наказ, але обов'язково погоджені з представниками трудового колективу.
      Усі посади працівників розподіляєте за кваліфікацією, застосовуєте міжкваліфікаційне співвідношення, мають вийти різні оклади, мінімальний — у найменш кваліфікованого працівника.

      Найменш кваліфікований працівник у вас помічник менеджера, мінімальний оклад на цій посаді — 2030 грн. Є посади начальника відділу продажів, менеджера з продажів, продавця.

      Якщо міжкваліфікаційне співвідношення 1,2, тоді оклад продавця — 2436 грн, менеджера — 2923,20 грн, начальника відділу продажів — 3507,84 грн.

          Платити два рази на місяць

          Дні виплати зарплати встановлюєте в колективному договорі або видаєте наказ, в обох випадках ці терміни треба погоджувати з колективом.

          За законом зарплату маєте виплачувати в робочі дні, не рідше двох разів на місяць. Проміжок між виплатами — не більш 16 к. д., не пізніше семи днів після закінчення місяця, за який її виплачують (ст. 115 КЗпП).

          Наприклад, аванс — 16-го числа поточного місяця, зарплата за другу половину — 3-го числа наступного.
          Аванс виплачують із 16-го по 22-е число за першу половину місяця — 15 к. д., за фактично відпрацьований час.

          Розмір визначається колективним договором або наказом, але не менше від оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

          Можна прописати розмір авансу у відсотках до посадового окладу (тарифної ставки), наприклад 60%.
          Податки

          Банк прийме у вас платіжне доручення на перерахування зарплат, одночасно подасте платіжне доручення про сплату ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

          Виплачуєте зарплату готівкою — ПДФО й військовий збір треба сплатити протягом трьох днів після виплати, ЄСВ — у той самий день, що і зарплату.
          Закон вимагає, щоб кожен раз під час виплати зарплати ви давали працівникові роз'яснення про (ст. 30 ЗУ «Про оплату праці»):

          • загальну суму зарплати з розшифруванням за видами виплат («неспалима» частина окладу, премії, винагороди, відпускні);
          • розмір і підстави відрахувань із зарплати;
          • суму, яку він отримає на руки.
          «Чорна» і «сіра» зарплата

          Сподіваємося, ви знаєте, як ризикуєте, коли платите зарплату в конверті. Але ми все ж нагадаємо.

          «Чорна зарплата». Якщо з якихось причин співробітників за трудовим договором ви не оформили, платите зарплату готівкою і не платите податків — це порушення.

          Роботодавці часто міркують так: без трудового договору в будь-який момент можна позбутися працівника й заощадити на податках.
          Але ображений працівник в будь-який момент може поскаржитися на вас у Держпраці, податкову й навіть прокуратуру, навіть якщо спочатку погодився на такі умови.

          За допуск людини до роботи без оформлення трудового договору за перше порушення:

          до ФОП-єдинників будуть застосовувати письмове попередження, за повторне протягом двох років штраф буде 141690 грн, це 30 мінімалок. до ФОП на ЗС і 4-й групі ЄП — 10 мінімалок, 47230 грн у 2020 році.
          Сіра зарплата

          Роботодавці роблять так: платять мінімалку всім до єдиного співробітникам, із неї сплачують податки і звітують у ДПС. Але додатково платять гроші в конверті.

          Зрештою всі працівники офіційно працевлаштовані, хіба що отримують мало. Але для контролюючих органів це виглядає підозріло.
          Під час перевірки вас потоплять ваші ж працівники. Ви, звичайно, можете вигадати історію про те, що доплачували співробітникам з особистих грошей, але контролери Держпраці бачили всяке, тому штрафу не уникнути.

          Штрафи за виплату зарплати в конверті такі самі, як за неоформленного працівника.
          Дякуємо за прочитану статтю!
          Вас зацікавить
          Відео
          Задати питання
          ФОП чи ТОВ?
          Реєстрація ФОП онлайн

          Виникли питання?

          Ми з радістю відповімо

          Бажаєте бути в курсі останніх новин?
          Бажаєте бути в курсі останніх новин?
          Маєте питання?
          Ми з радістю відповімо