підприємцям
споживачам
задати питання
пошук по сайту
РРО
гарячі новини
Податки

Безкоштовний транспорт, безкоштовна комуналка, а на додачу високі зарплати.
Звідки ж в держави гроші на все це «безкоштовне»?

уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українці
ПОДАТКИ
Безкоштовний транспорт, безкоштовна комуналка, а на додачу високі зарплати.
Звідки ж в держави гроші на все це «безкоштовне»?
уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українці
Вимоги людей не змінюються вже десятки років. Воно й зрозуміло, навіщо тоді держава, якщо потрібно за все платити. А безкоштовна медицина та й взагалі прописана в Конституції.

Згідно з даними CASE Україна, більше 90% українців ніколи власноруч не сплачували податки. Саме тому майже не підозрюють або не розуміють у повній мірі, що наповнення державного бюджету має чітке джерело – їх власні податки.

Більшість працівників знають, що на зарплату є якість нарахування. Але насправді їх більше цікавить «чиста» зарплата (тобто, після оподаткування), а що і у якому розмірі сплачувати – це вже справа роботодавця. Більше того, дехто навіть не може чітко сказати, чи взагалі на його доходи сплачуються податки, чи це «сіра» зарплата.
Уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українців. Ці гроші утримують величезний державний апарат, оплачують державні закупівлі і сплачують рахунки за усіма соціальними зобов'язаннями.

Саме з податків фінансується так звана «безкоштовна» медицина, низькі комунальні платежі, пенсії, безкоштовна освіта та стипендії, зарплати бюджетникам і так далі.

Отже, якщо просто підвищити видатки на ці напрями, то гроші можна взяти лише з кишень українців.
   податки
   Та які ж податки сплачуються з доходів громадян?

   Умовно можна виділити три групи доходів, з яких українці сплачують прямі податки.

   Перша група – це податки, які перераховує у бюджет роботодавець із заробітної плати. До них відносяться:

   Друга група – податки з фізичних осіб-підприємців (ФОП). Вони сплачують єдиний податок (ЄП) та ЄСВ самостійно в залежності від особливостей діяльності, а також ПДФО та військовий збір за умови загальної системи оподаткування.

   Третя група – податки з пасивних доходів: банківських відсотків, роялті тощо. З них сплачується податок у розмірі 18% (аналогічно, як ПДФО).
   А ще є непрямі податки. Усі без винятку українці їх платять – інколи навіть не здогадуючись про це.

   Відповідно до оцінок CASE Україна, приблизно четверта частина тих грошей, що працівник отримав на руки незалежно від того, чи дохід легальний чи «у конверті», також стягується державою до бюджету у вигляді податків на споживання, або ж непрямих податків.

   Щоразу як ми купуємо щось у магазині або отримуємо якусь послугу (у тому числі сплачуємо за комунальні послуги), ми сплачуємо 20% від собівартості товару у вигляді податку на додану вартість (ПДВ).

   До речі, вперше ПДВ в Україні запровадили ще у 1991 році.

   Тютюнові та алкогольні вироби і пальне обкладаються ще й акцизом, а імпортні товари – імпортним митом.

   Простіше кажучи, навіть якщо громадянин не сплачує прямі податки зі своїх доходів, він все одно є «спонсором» української держави.
     То чому в Україні такі високі податки, а якість життя гірша ніж в Європі, де податки нижчі?

     Це поширений міф, який запустили не дуже уважні ЗМІ та псевдо-експерти. В Україні податок на доходи громадян (ПДФО) відносно низький – 18%. Натомість в європейських країнах і у Сполучених Штатах верхня межа цього податку досягає 50%. Є країни, де ставка податку де більша – наприклад, Франція.

     За дослідженням PWC в Україні загальне податкове навантаження складає 51,9%, тоді як середнє по ЄС та Європейській асоціації вільної торгівлі – 40,3%. Але в зазначеному дослідженні не враховано зниження в Україні ставки ЄСВ в 2016 році до 22%, тобто фактично вдвічі.В Україні правда сплачують дуже багато непрямих податків. Податок на додану вартість накладається на ширше коло товарів, ніж в європейських країнах.

     Є велике нарахування на фонд заробітних плат – це сплачує роботодавець і його працівник може навіть про це не знати, але зрештою це відбувається за рахунок того самого робітника. Є акцизи, є імпортні мита і все це разом становить десь 60% всіх податкових надходжень.
     Ілюзія «менших податків» утворюється тому, що ці збори перераховують не безпосередньо громадяни, а їх компанії та бізнеси, які виступають так званими податковими агентами.

     В Україні мешкає 42,7 млн осіб. З них пенсіонерів 12,3 млн. 16,5 млн осіб зайняті. Скільки чоловік отримують три мінімальні зарплати, перевірити важко, але навіть якщо цифра правдива, то податки вони насправді платять. Існує пільга з податку на доходи фізичних осіб для тих, хто отримує менше 1,4 мінімальної зарплати, проте з цієї суми у будь-якому випадку сплачується єдиний соціальний внесок.

     Більше того, 1 млн «спрощенців» насправді теж платять податок, який іде до держскарбниці. Окрім податку на доходи фізичних осіб і податку для «спрощенців», населення сплачує ПДВ і акциз.

     Словом, зовсім не 3 млн чоловік платять податки, а значно більше. Та й уважати, що все населення живе на гроші з бюджету – некоректно.
     То ж де шукати правду про податки?

     Центр соціально-економічних досліджень «CASE Україна» створили онлайн-калькулятор «Рахунок від держави». Він у форматі гри розраховує, скільки ви сплачуєте податків із доходів і куди їх витрачають, наприклад, яка частка з них іде на освіту, пенсії, безпеку і оборону.
     Усі ставки податків в Україні можна подивитись або у Податковому кодексі, або на сайті Державної податкової служби.

     Калькулятор «Рахунок від держави»
     Дякуємо за прочитану статтю!
     Вас зацікавить
     Відео
     Задати питання
     Права споживача, покупця в магазині
     Топ-5 правил фінансової грамотності

     Виникли питання?

     Ми з радістю відповімо
     Маєте питання?
     Ми з радістю відповімо