підприємцям
споживачам
задати питання
пошук по сайту
РРО
гарячі новини
ПОДАТКИ

Як оптимізувати податки

способи оптимізації податків
Зміна системи оподаткування або групи ЄП

Законний спосіб оптимізації податків — обрати найбільш вигідну систему оподаткування. ФОП обирають спрощену систему через низьке податкове навантаження і простоту ведення обліку.

Кому підійде робота на єдиному податку:

Якщо надаєте власні (інтелектуальні) послуги — фотографи, консультанти, перекладачі, копірайтери. Витрат як таких немає, можна вести елементарний облік і платити мінімальний фіксований податок, наприклад на 2-й групі.

На 3-й групі можна працювати з іноземними замовниками.

ФОП-єдинники, які використовують свою земельну ділянку в підприємницькій діяльності — вирощують фрукти та овочі, рослини на продаж, адже вони звільнені від сплати земельного податку (пп. 4 п. 297.1 ПКУ).

Спрощена система вигідна, якщо не хочете зв'язуватися з ПДВ, можна зареєструватися добровільно. Перелік податків, від яких єдинники звільнені, — у п. 297.1 ПКУ.

Але у спрощеної системи є й суттєві недоліки: заборонений ряд видів діяльності, є ліміти розміру річного доходу, тому часто ФОП кооперуються і ведуть спільний бізнес

Загальну систему вибирають, якщо в бізнесі багато витрат. Податки на ЗС платять із чистого доходу (доходи мінус документально підтверджені витрати)

Якщо 500 грн доходу і 400 грн підтверджених витрат, податки ви сплатите зі 100 грн, а, приміром, єдинники 3-ї групи — 5% з 500 гривень.

Співробітники: наймання чи співпраця за ЦПД

Є завдання, які можна делегувати фахівцям на аутсорсі або підрядникам, і працювати за договорами ЦПХ.

За договорами ЦПХ можна працювати з фізособами, і з підприємцями — а це різне податкове навантаження.

Виплати за ЦПД фізособам обкладаються ПДФО, військовим збором та ЄСВ. ПДФО і ВС — утримуєте з доходу, а ЄСВ сплачуєте за свій рахунок.


Виконавець-підприємець податки сплачує сам за себе, тобто сплата податків на боці одержувача доходу, втім часто роботодавець компенсує податки (ЄП та ЄСВ). Для вас це економія, а бюджет недоотримує зарплатні податки. Тому Держпраці проти, якщо виявляється, що людина оформлена як ФОП, а виконує обов'язки найманого працівника.

Приклад. Салон краси: один ФОП наймає приміщення, а майстри-ФОП у нього на суборенді. Кожен працює на себе, сам платить податки.

Але якщо виявиться, що хтось із майстрів не ФОП, вас як основного орендаря можуть звинуватити у використанні найманої праці без трудового договору.

А якщо виявиться, шо майстри лише формально підприємці, а насправді працюють на власника салону, його звинуватять в укритті від сплати податків.

Ви повинні знати, що є посади, які за умовчанням передбачають оформлення трудових відносин, — продавці, офіціанти, менеджери з продажів. Співпрацювати з ними за ЦПД ризиковано.

ФОП відкрив магазин дитячих меблів, виробляє, збирає і продає гарнітури за індивідуальним замовленням. Фахівці, які йому потрібні: замірник, столяр, збирачі, продавець у наземній точці, менеджери по роботі з клієнтами в Інстаграмі.

Продавця і столярів треба оформити в штат, адже ці співробітники працюють за графіком, виконують певні обов'язки. Із замірником і збирачами можна працювати за ЦПД.


Товар великогабаритний, потрібна доставка, але таких доставок на місяць небагато, нема сенсу тримати в штаті збирачів і водія, для перевезень можна співпрацювати з підрядником, а збирачами можуть бути фізособи за ЦПД.
Податкова знижка

ФОП, які одночасно є найманими працівниками, мають право на податкову знижку (пп. 14.1.170 ПКУ).

Ви можете зменшити свій річний дохід у вигляді зарплати на суму документально підтверджених витрат на навчання, відсотків оплати за іпотекою, витрат на лікування та купівлю медикаментів та ін. витрати з п. 166.3 ПКУ.

Отримати податкову знижку можна як звичайна фізособа, а не ФОП.

Знижка не безлімітна, вона не може перевищувати суму річної зарплати за вирахуванням страхових внесків і податкової соцпільги (п. 164.6 ПКУ).

Як одержати податкову знижку: треба подати в ДПС декларацію про доходи, довідку про доходи, а ще у вас мають бути документи, що підтверджують витрати. Якщо податкова погодить знижку, протягом 60 днів можна отримати грошову компенсацію на рахунок або залишити її в рахунок сплати майбутніх податків (п. 179.8 ПКУ).
Податкові канікули

Така опція доступна ФОП 1-ї та 2-ї груп ЄП, у яких немає найманих працівників. Раз на рік на один календарний місяць ви звільняєтеся від сплати ЄП на місяць відпустки, обов'язкова умова — ви не повинні вести діяльність і отримувати дохід у цьому місяці.

Ці ж підприємці звільняються від сплати ЄП на період хвороби, яка тривала довше 30 календарних днів і підтверджується лікарняним листком.

Деякі операції, звільнені від сплати податків. Законодавством установлені види діяльності, які не оподатковуються в принципі. Перераховані вони в ст. 197 ПКУ. Переважно стосуються сфери освіти: факультативи з іноземних мов, комп'ютерні курси, навчання гри на музичних інструментах у співпраці з навчальними закладами, а ще поставки дитячого харчування за затвердженим Кабміном перелом тощо. Можливо серед ваших видів діяльності є такі.

Поділ бізнесу

Розділити бізнес, щоб збільшити прибуток, масштабувати бізнес і оптимізувати податкове навантаження — часто так ведуть бізнес ФОП, які працюють із родичами чи друзями. Але будемо чесні, така схема використовується і для податкової оптимізації, коли замість однієї юрособи працюють сотні підставних ФОП.

Як це відбувається: у рамках одного бізнесу ФОП ділять між собою функції або по черзі ведуть діяльність. Це дозволяє укластися у встановлені ліміти щодо доходу, якщо працюєте на ЄП, і оминути заборони на деякі види діяльності й платити нижчі податки.

Приміром, у кафе, де продають алкоголь, бар — це ФОП на ЗС, бо єдинникам можна продавати тільки пиво, столове вино, сидр і пері (пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ), а кухня — ФОП на єдиному податку.

Ще ФОП ведуть бізнес по черзі, змінюючись протягом року.


Прямих заборон у законодавстві немає, але податківці не люблять подібних оптимізаторів і в разі перевірки ретельно шукають порушення.

Будьте готові відстоювати свою позицію, можливо, потрібно буде доводити в суді, що бізнеси не пов'язані між собою, розділені відповідно до логічної бізнес-моделі, а не з метою мінімізації оподаткування.

Використання підставних осіб, на яких зареєстрований ФОП, — це порушення і незаконна схема.

На що звернути увагу, якщо розділяєте бізнес:

  • у кожного учасника має бути комерційна мета, економічна доцільність його присутності в бізнесі. Для чого створюєте компанію, як вона заробляє, як працює кожна її ланка: як закуповуються матеріали, хто обслуговує бізнес.
  • Розділені фінансові потоки: декілька ФОП не можуть користуватися одними грошима: постійні позики, грошові перекази, фіндопомога одне одному викликають підозри.
  • Угоди за заниженими цінами. Компанії співпрацюють, надають послуги або торгують товарами за цінами значно нижче ринкових, за шаблонними договорами з невиразними умовами — це ознака фіктивності.
  • Спільне майно — орендуєте одне приміщення (у кожного ФОП має бути договір на оренду/суборенду частини приміщення), закуповуєте товари в одних постачальників, використовуєте однакові контактні номери для зв'язку — це привід зацікавитися вашою діяльністю. У сукупності з іншими ознаками пов'язаних бізнесів привертає увагу.
  • Спільні працівники, які працюють на півставки в декількох пов'язаних компаніях, — виглядає як ухиляння від сплати податків.
Які ризики

Економія на зарплатних податках. Платите чорну або сіру зарплату, порушуєте строки виплати — ображений працівник може поскаржитися на вас. У Держпраці люблять такі історії: перевіряють порушників, перший раз можна відбутися попередженням, якщо не виправитеся — буде штраф.

Заощаджуєте на податках з доходу — ЄП, ПДФО, військовий збір. Продаєте товари/послуги за готівку, не використовуєте РРО, хоча повинні, «забуваєте» відобразити готівкові доходи в книзі та декларації. Такі порушення легко виявляють при перевірках.

А ще незадоволені клієнти можуть поскаржитися в органи захисту прав споживачів чи податкову, якщо відмовляєтеся проводити оплати через POS-термінал, не видаєте чеки й квитанції, чим порушуєте їхні права.

Якщо прийдуть із перевіркою, вам треба буде довести, що відобразили цю операцію в доходах, і підтвердити це документально.

З 1 жовтня почне діяти норма про кешбек: покупці з чеками від 850 грн зможуть перевірити їх на сайті ДПС, якщо чека немає в базі — людина може поскаржитися, вас перевірять, і, якщо підтвердиться, що видали нефіскальний чек під виглядом фіскального, вас оштрафують. Покупцеві дістанеться і товар, і винагорода у вигляді кешбеку, а вам — збитки


Оплата послуг підрядників-фізосіб готівкою або на карту. Часто самі підрядники хочуть працювати без договорів, щоб не зменшувати дохід на величину податків, які замовник як податковий агент фізособи має сплатити до бюджету.

І якщо готівкові розрахунки непросто відстежити, то постійні перерахування на карту фізособи можуть зацікавити фінмоніторинг. Банки відстежують несумлінних клієнтів і тих, хто займається виведенням готівки. Одного разу у вас можуть попросити підтвердити операцію та запитати документи, не надасте — можуть бути неприємності.

Видали довідку про те, що людина працювала у вас, а насправді ні. Таку довідку можуть попросити «для оформлення візи», «позики». Але ви точно не знаєте, як людина нею розпорядиться. Зате у вас з'являється обов'язок оформити кадрову документацію на «співробітника», платити йому за цей період зарплату і перераховувати податки до бюджету. Якщо цього не зробити, коли ситуація спливе, вас можуть оштрафувати.

Справа рук конкурентів і незадоволених контрагентів. Конкуренти можуть зібрати докази, що ви порушуєте законодавство, і поскаржитися на вас у ДПС, і податківці зобов'язані будуть призначити перевірку й перевірити підстави такої скарги.
Може бути кримінальна відповідальність

За порушення, пов'язані з податками, застосуються адміністративна, фінансова і навіть кримінальна відповідальності (п. 111.1 ПКУ).

Запам'ятайте ці статті Кримінального кодексу:
  • несплата податків у великих розмірах за ст. 212 ККУ;
  • несплата ЄСВ за ст. 2121 ККУ;
  • порушення трудового законодавства, зокрема невиплата зарплати — ст.ст. 172–173, 175 ККУ.


До відповідальності можуть притягнути посадових осіб компанії, а у підприємця це він сам (ст. 110 ПКУ), тому серйозно постраждати може не тільки бізнес.
Дякуємо за прочитану статтю!
Вас зацікавить
Відео
Задати питання
Права споживача, покупця в магазині
Топ-5 правил фінансової грамотності

Виникли питання?

Ми з радістю відповімо
Маєте питання?
Ми з радістю відповімо